Agâh Sosyal Gelişim Derneği tarafındanher yıl tertip edilen ‘GelenekselBilgilendirme ve İstişare Toplantısı’ yoğun bir katılımla Adapazarı Ramada Otel’de gerçekleştirildi.
Sunuculuğunu Yahya Arslan’ın yaptığı Toplantı Programı, MehmedZahidKotku Camii İmam Hatibi Sami Önler’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Agâh Sosyal Gelişim Derneği Yönetim Kurulu’nun hazır bulunduğu ve 400’e yakın Agâh gönüllüsü davetlinin katıldığı Program,nezih bir ortamda gerçekleşen kahvaltı bölümüyle devam etti. Hep birlikte yapılan kahvaltının ardından iseAgâh Sosyal Gelişim Derneği Başkanı Hasan Türk tarafından,Agâh SGD’nin hicri 1436 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler ve hayata geçirilen projelerle ilgili bir sunum yapıldı. Yapılan sunumda Agâh SGD’nin ‘Zinde Sosyal Gelişim Derneği, MEC Merkezi, Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu, Son Peygamber Platformu, Sakarya Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu, Kritik Analitik Düşünme Platformu, ÇEKÜD, Eğitim ve Değişim Derneği ve Akademik Platform’ gibi STK’larla birlikte yaptığı faaliyetler ayrıntılı bir şekilde ele alındı.
8 Milyar insana ulaşmak ve Allah rızasını kazanmak adına çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Agâh SGD Başkanı Hasan Türk konuşmasında: ‘İnsanların; milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı; bilgi ve beceri yönünden günümüz ve gelecek dönemin gereklerine göre donanımlı; hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını benimsemiş; çevreye duyarlı; bedenen ve ruhen sağlıklı ve zinde; üstün vasıflı, eğitimli, kültürlü, görgülü; sevgiye dayalı hizmet üreten; ülkesini, milletini ve tüm insanlığı seven; mutlu ve huzurlu bir toplum oluşturacak şekilde yetişmelerine katkıda bulunmak en önemli gayemizdir’ ifadelerine yer verdi. Başkan Türk konuşmasını: ‘Milli, Dini, Manevi ve İzcilik/Sportif Faaliyetleri ile Çevre, Eğitim, Kültürel Çalışmalar, Dostluk ve Yardımlaşma alanlarında gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerimizde gayretlerini ve katkılarını esirgemeyen, sosyal faaliyetlerimizde her zaman bizlere omuz veren ve her daim yanımızda olan tüm Agâh gönüllülerine içten teşekkürlerimi sunuyorum’ sözleriyle tamamladı.
Programın sonunda,Agâh Sosyal Gelişim derneği bünyesinde faaliyet gösteren komisyon başkanlarına günün anısına ÇEKÜD tarafından ‘Bir Fidan, Bin Hayat’ sloganıyla başlatılan ‘Bir Dikili Ağacım Var’ kampanyasından birer fidan kartı hediye olarak takdim edildi.
Ayrıca salonun girişinde kurulan Ufka Yolculuk Hadis Yarışması Standı ve Agâh SGD tarafından özel olarak bastırılan ‘AGÂH 1437 Hicri Takvimi’ katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.
1437 yılında yapılması planlanan faaliyetlerin de istişare edildiği Program’da,Ufka Yolculuk-4 Hadis Yarışması tanıtım filmi ve sine vizyon gösterimi de yapıldı.