Türkiye Enerji Politikası ve 2017
Mimar Sinan Mühendisler Birliği Sakarya Temsilciliği, 26 Şubat’ta “Türkiye’nin Enerji Politikası ve 2017” konulu kahvaltılı program düzenledi. EPDK Üst Kurul Üyesi Fazıl Şenel’in konuşmacı olarak katıldığı programa, Sakarya Vali Yardımcısı Sn. Erdoğan Ülker, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş başta olmak üzere üniversiteden akademisyenler, çeşitli kamu kurumu ve özel sektör temsilcileri, sanayiciler ve iş adamları katıldı.
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle açılışı yapılan program, Mimar Sinan Mühendisler Birliği’nin faaliyetlerini anlatan tanıtım filmiyle başladı. MSMB Sakarya Temsilciliği Başkanı Ahmet Zahit Elmas’ın açılış ve selamlama konuşmasının ardından, Mühendishane tanıtım filminin gösterimiyle devam etti. Program, onur konuğu ve konuşmacı olarak katılan EPDK Üst Kurul Üyesi Fazıl Şenel’in sunumu ve konuşmasıyla devam etti.
Fazıl Şenel, sunumuna, ekonomik bağımsızlığın temel sac ayaklarından bir tanesinin de enerji bağımsızlığı olduğunu belirterek başladı. Ülkemizin mevcut enerji ihtiyacı ve üretim durumu, bu durumun cari açığa etkileri ile devam edilen sunumda, son yıllarda yapılan çalışmalarla ülkemizdeki enerji üretiminin geldiği durum ve önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilecek enerji politikaları anlatıldı. Şenel, sunumunun ikinci bölümünde ise enerji verimliliği kavramı ve bu konuda yapılan çalışmaları örnekleyerek ve güncel veriler ışığında değerlendirdi. Başta devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere toplumun her kesimine bu konuda önemli görevler düştüğünü anlatan Şenel, yapılacak bilinçli iyileştirmelerle tüketimde oluşacak her tasarrufun önemine dikkat çekti.
Programın son bölümünde ise Fazıl Şenel, katılımcılardan gelen soruları cevapladı.
MSMB Sakarya yönetim kurulu tarafından Fazıl Şenel adına hediye edilen fidanların sertifikasının takdimi ile program sona erdi. Programın ardından katılımcılar ve konuklar bir müddet daha sohbete devam ettiler.